In mod evident ma mai uit din cand in cand si in WMT ( WebMaster Tools ) sa vad ce se mai cauta pe net, in general ma uit la pozitiile inferioare cu mai mult de 10 afisari – la fel de evident este faptul ca pe prima pagina sunt de cel putin 10 ori mai multe. Azi faceam acest lucru de rutina si am descoperit ceva: pe prima pagina – pozitia 4,5 cu 100 de afisari lunare o intrebare: Cand pica Craciunul in 2015? Pe bune, mai e cineva care nu stie ca pica exact de Craciun?

Cand pica Craciunul in 2015? Dar in 2016? Solicitari in WebMaster Tools

Am o veste buna pentru cei ce cauta in continuare data la care cade Craciunul anul acesta, la anul si in veacul vecilor: 25 Decembrie! Doar la rusi e un pic decalat, ca ei tin pe vechi. Sper ca nu o sa vad ca mai sunt si persoane care se intreaba cand pica Anul Nou, sau 8 Martie! Teoretic daca stau sa ma gandesc, au rost si intrebarile acelea, Anul nou chinezesc nu pica odata cu al nostru, iar Craciunul poate pica in alta zi, daca esti in alta tara ( adica cand la noi e Craciun, in Japonia a fost deja si la americani nu a sosit! Asta sa fie? Off.

Totusi am scris articolul ca sa arat cat de stupid poate fi totul dar si ca sa va invat sa folositi WMT pentru a studia traficul si eventual sa imbunatatiti site-urile dumneavoastra. Cu cat ai mai multe informatii, cu atat veniturile voastre pot creste mai mult. Tineti aproape sau intrati in Clubul nostru!

Campanie SEO